12.10.2019

Історія кафедри

17 травня 1936 року згідно з наказом РНК УРСР на базі Вінницького Стаційарного державного медичного інституту було відкрито кафедру військовосанітарної підготовки, а першим завідувачем кафедри призначено воєнлікаря І рангу Гольдштейна С.П. На першому курсі було організовано вивчення допризовної військової підготовки, студенти 2 курсу вивчали загальновійськову підготовку, а на 4-5 курсах викладали спеціальну санітарну підготовку та протихімічний захист.
У 1939 році на посаду завідуючого було призначено воєнлікаря І рангу Васильшкова В.П.

У 1941 році ІІ світова війна перервала навчання майбутніх лікарів, а після звільнення у 1944 році міста Вінниці від німецьких загарбників, навчання в медичному інституті відновилася та була відкрита кафедра військово-санітарної та фізичної підготовки, .І., а в серпні цього ж року кафедру очолив полковник медичної служби Сперанський Федір Христофорович.
У 1945 році до штату кафедри вводяться посади начальника навчальної частини та доцента кафедри. Першим начальником навчальної частини
став капітан медичної служби Басов М.В., 1946 року – полковник медичної служби
Мінін М.К., а 1947 року – полковник Каштанов О.П. У цей період на кафедрі викладали: загальну тактику для студентів 1 та 2 курсу, санітарну тактику – для 4 курсу, санітарну та хімічну захист та патологію та терапія отруйних речовин (СГЗ, ПТОР) – для 5 курсу, фізичну підготовку – для 2, 3 курсу курсу. З 20 травня 1948 року створено самостійну кафедру «фізичного виховання та спорту». У зв’язку з виходом із підпорядкування циклу «фізичного виховання» кафедра військово-санітарної та фізичної підготовки отримала нову назву – «Кафедра спеціальної підготовки».

Наказом ректора інституту з 1947 року проводяться практичні заняття з військовомедичної підготовки серед професорсько-викладацького складу зі складанням обов’язкового заліку. Також окрім участі в громадській, суспільно-політичній житті інституту, у післявоєнну годину, викладацьким складом велика увага приділялася науково-дослідній роботі, був створений та успішно працював науковий студентський гурток.
Наказом Міністра Оборони до програми
підготовки офіцерів запасу запроваджувати зміни щодо
проведення, на передостанньому курсі навчання в
інституті, навчальних зборів у військах. Перший
навчальний збір проводився у м. Староконстянтинів,
протягом 1951-1991 років навчальні збори проходили
у містах: Володимир-Волонський, Новоград-Волонський, Чернівцях, Івано-Франківськ, Славута, Ізяслав, Тульчин, Хмельницький.
У 1954 році на посаду начальника кафедри призначено полковника м/с Щербо Бориса Васильовича, а в 1955 році був призначений полковник м/с Волков Дмитро Семенович.
У 1958 році кафедра у повному складі переїжджає до нового приміщення на третій поверх морфологічного корпусу, де вона знаходиться і до теперішньої години.
Великих змін набула кафедра після призначення у 1961 році
на посаду начальника кафедри полковника м/с Горощені
Костянтина Івановича. За годину його керівництва на кафедрі
удосконалюється матеріально-технічна база, оновлені та перероблені тематичні стенди, столи з макетами місцевості для
проведення тактичних зайняття з ведення бойових дій; у підвальному приміщенні розгорнутий реальний медичний пункт
полку з документацією, медичним та санітарно-господарським
майном, комплектами та іншим оснащенням з прийому сортування, надання медичної допомоги, лікування та евакуації
поранених та хворих; створено майстерню з ремонту медичного майна, техніки та обладнання навчальних кімнат.

У 1962 році на кафедрі розпочався курс «Цивільної оборони», а у 1968 році відбулося об’єднання циклів «Цивільної оборони» та «Медичної служби цивільної оборони». Зазначені цикли спільно зі штабом цивільної оборони міста Вінниці проводили ряд різноманітних навчань зі студентами у тому числі щодо ліквідації наслідків зброї масового ураження, які проводилися біля сіл Стрижавка, Сосонка та біля П’ятничанського лісу. Протягом 1963 – 1987 років офіцери кафедри назначаються командирами трудових студентських загонів для збирання врожаю картоплі, цукрової буряки, кукурудзи, яблук, винограду на допомогу мешканцям та громадам сільської місцевості Вінницької, Хмельницької, Кіровоградської, Одеської областей, Молдовської області.
Починаючи з 1970 року на суміжних кафедрах: «Травматології та ортопедії», «Госпітальної терапії», «Гігієни», «Нервових хвороб» запроваджуються дисципліни: «Військово-польова хірургія», «Військово-польова терапія», «Військова Військова епідеміологія».
У 1972 році на посаду начальника кафедри назначається полковник м/с Купріянов Юрій Олександрович, а звільненого на запас Констянтина Горощеню назначають начальником навчального відділу медичного інституту.
Протягом 1972 – 1989 років після закінчення навчання на військово-медичній кафедрі зі студентами 5 курсу жіночої статті проводилися навчально-показові практичні заняття з розгортання, організації роботи медичного пункту полку в бойових умовах, а зі студентами чоловічої статті – навчальний збір у військах.

У 1975 році на посаду начальника кафедри назначається підполковник м/с Волков Віктор Михайлович. У цьому ж році кафедра військово-медичної підготовки отримала назву “Військова кафедра”.
У 1986 році на посаду начальника кафедри призначено підполковника м/с Балинця Владислава Петровича, а звільненого біля запасу Віктора Волкова назначають на посаду директора музею медичного інституту. У 1990 році начальником кафедри назначають полковника м/с Штафанець Михайла Захаровича, а Владислава Балинця назначають начальником штабу цивільної оборони навчального закладу.
З проголошенням у 1991 році незалежності України суттєво  змінилися навчально-методична робота та організація проведення зайняття на кафедрі. Заняття для студентівчоловіків були обов’язковою дисципліною, а для студентів-жінок за бажанням. Навчальний збір зі студентами у військах не проводився, а проходив на базі медичного інституту. У цьому ж році на посаду начальника кафедри назначають полковник м/с Бебко Володимир Захарович. У цьому ж році начальником кафедри призначено полковника м/с Бебка В.З.

У 1994 році військова кафедра отримала нову назву «Кафедра військової підготовки», а в 1996 році цикл «Організація екстремальної медичної допомоги в надзвичайних станах (ОЕМДНС) увійшов до штату кафедр військової підготовки в результаті чого кафедра була перейменована в «Кафедра екстремальної та військової медицини» . Змінили назви та військовомедичні дисципліни – курс «Санітарнохімічний захист та оружня масового ураження» (СГЗ та ЗМ) став «військова токсикологія та медичний захист» (ВТ і МОЗ). Курс «Загальновійська підготовка» поділено на дві дисципліни «Загальновійська підготовка» та «Загальна тактика». З 2006 року кафедру очолює к.мед.н., доцент, полковник м/с запасу Матвійчук Микола Васильович.

У 2010 році рішенням Кабінету Міністрів України військові кафедри у медичних вузах України були ліквідовані. Після ліквідації військового циклу кафедри курс «Медицина катастроф» був підпорядкований кафедрі травматології та ортопедії і продовжувала проводити заняття зі студентами згідно програми підготовки. У 2011 році між Українською військово-медичною академією та Вінницьким національним медичним університетом був укладений договір про створення на кафедрі окремих груп студентів, які виявили бажання отримати звання офіцера запасу, а також для навчання в УВМА.
Протягом 2012 – 2018 років зі студентами, які уклали контракт про навчання на кафедрі, проводились заняття з військово-медичних дисциплін – ВТМС, ЗВП та ЗТ, ВТ та МОЗ, МДП. Заняття проводили: завідувач кафедри, доцент Матвійчук М.В., викладач Івашкевич М.С., Сивак В.М, Слободян В.В.
На виконання вимог Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. №143 «Про утворення кафедр медицини катастроф та військової медицини», у 2016 році кафедра відновила своє існування. На посаду начальника навчальної частини курсу «Медиці катастроф» назначається доцент Корольова Наталія Дмитрівна, а начальником курсу «Військова медицина» підполковник м/с запасу Подолян Володимир Миколайович.
Заняття з курсу медицини катастроф проводили: професор Тарасюк В.С., доцент Корольова Н.Д., доцент Шевчук А.М., доцент Чорна В.В., доцент, полковник м/с Пашковський С.М., доцент, підполковник м/с Бабій В.Ю ., доцент Кондратюк В.М., Бектімірова Р.М., Жук К.І., Гуменюк Н.І., Поляруш В.В., Ангельська В.Ю., Сидорчук Т.М. Дубовий О.О., Фіщук В.В., Котілевський М.І.,; для викладання військово-медичних дисциплін залучалися: полковник м/с у відставці Колесюк В.С., полковник у відставці Сивак В.М.,  підполковники м/с у відставці Івашкевич М.С., Сорокоумов О.П., Гринишин В.Г., Слободян В.В., , Івашкевич Є.М.; облік особового складу, озброєння та військової техніки кафедри здійснює Ph.D., молодший лейтенант запасу Гусак О.Б.; допоміжний персонал – Бабенко Л.Д., Шлінчук Н.Т., Скрипник О.В., Яковлєва Л.А., технічний персонал – Андрійчук Л.В.
З початком повномасштабної війни з росією науково-педагогічні працівники активно долучилися до волонтерської допомоги Силам оборони, військово-медичним та медичним закладам; проведення зайняття: з тактичної медицини з особовим складом підрозділами ТрО, з тактичної та вогневої підготовки з НВП університету, з РХБ захисту з медичним персоналом медичних закладів м. Вінниці.  У травні 2022 року в зв’язку з мобілізацією до лав Збройних сил України підполковника м/с запасу Подоляна В.М., тимчасове виконання обов’язків начальника навчальної частини покладено на старшого викладача кафедри Івашкевича Є.М. З січня 2023 року завучем кафедри призначено к.психол.н., доцента, полковника у відставці Шевчука А. М.

На сьогоднішній день серед науково-педагогічних працівників 4 мають вчені звання доцента, серед них, науковий ступінь доктора медичних наук – 1, кандидата медичних наук – 3, кандидата психологічних наук – 1, доктора філософії – 2.